UKÁZKA IDEÁLNÍCH FOTEK PRO PORTRÉT

* Fotografie pejsků jsou ilustrativní a charakterizují popisovaný problém při focení lidí, psů, koček a všech ostatních...

UKÁZKA ŠPATNÝCHCH FOTEK PRO PORTRÉT

Chyby, kterých se vyvarujte při focení

FOTOGRAFUJTE LIDI A ZVÍŘATA TAK,
ABY SE VEŠLI NA CELOU FOTOGRAFII

Je třeba si hned na začátku uvědomit, že kresba (malba) má svá pravidla, která se liší od pořizování fotografií. Při ručním kreslení a malování neplatí módní kompozice tak radostně využívaná fotografy a designery. Foťte tak, aby se portrét vešel do fotky celý. Není možné si domýšlet jednotlivé části a detaily portrétovaného.

NEFOTOGRAFUJTE LIDI A ANI ZVÍŘATA Z NADHLEDU

To znamená, že pokud chcete přirozený a popisný portrét, je nutné se snížit (kleknout, dřepnout,lehnout, atd.) na úroveň očí fotografovaného.

NEFOTOGRAFUJTE LIDI A ANI ZVÍŘATA Z PODHLEDU

Je to opačný úhel, než ten předchozí popsaný, kdy se fotograf naopak  dostává pod úroveň očí fotografovaného. Obě tyto varianty silně deformují perspektivu a zároveň fotografovaného. Tím se podobnost zkresluje a vytrácí.

NEFOTOGRAFUJTE SPÍCÍ DĚTI NEBO ZVÍŘATA

jsou velmi hezké a roztomilé, je možno je takhle ztvárnit, ovšem většina klientů se ráda dívá do očí svým mazlíčkům. Pokud si uvědomíme, že drtivá podobnost portrétovaných se zakládá na podobnosti jejich očí, která je nezaměnitelná s kýmkoliv druhým, vyjde nám, že pěknější a živější obraz bude vždy s očima otevřenýma.

NEPOUŽÍVEJTE
"SELFI" FOTKY

Selfi fotky jsou většinou pro okamžité pobavení a nemají žádnou uměleckou hodnotu. Jelikož u nich dochází k pokřivení všech pravidel pro dobrý portrét. Většina takhle pořízených fotografií má tzv. "rybí oko". Je to jev, který vám obličej protáhne od středu ven a zadní partie hlavy zase dozadu. Téhle deformaci se občas slangově taky říká "hospodské fotky". Rozhodně nevhodné pro obraz, který má charakterizovat vašeho miláčka.

SVĚTELNÉ PODMÍNKY,
VŠEHO MOC ŠKODÍ...

Nikdy nefoťte za šera nebo při tmě s bleskem. Fotografie je příliš kontrastní a veškeré detaily se ztrácejí. Taktéž není vhodné fotit když dotyčný nevytváří žádný stín a nachází se v prostoru plně osvíceném ze všech stran = rozptýlené světlo. Ideální jsou fotografie s jediným směrovým světlem a je jedno jestli fotíte doma nebo venku.

NEFOŤTE Z DÁLKY
(ZOOMOVÁNÍ - PŘIBLÍŽENÍ)

Přiblížení (zoomování) fotky z dálky je věc velmi dobrá ale nevhodná pro pořizování portrétů. Každé přiblížení na přístroji při focení má za následek snížení ostrosti fotografie. Na displeji přístroje to ihned nepoznáte, jelikož ten má jen omezené velikosti a slouží k náhledu pořízené fotky. Kvalitu poznáte po nahráti do PC nebo při tisku. Než příliš zoomovat, raději udělejte krok nebo dva blíže k fotografovanému.

NESNAŽTE SE UDĚLAT FOTKU NAJEDNOU. NESPĚCHEJTE!

Udělat dobrou fotografii dá mnoho práce, to vám potvrdí každý fotograf a stejně nezřídka je ta dokonalá fotka dílem náhody. Nespěchejte a fotografujte třeba i několik dní, čím víc jich budete mít fotek, tím lépe ... Bude z čeho vybírat.