Martin Ševčík

„KDYŽ UŽ ČLOVĚK JEDNOU JE, TAK MÁ KOUKAT ABY BYL.
A KDYŽ KOUKÁ, ABY BYL A JE, TAK MÁ BÝT TO, CO JE A NEMÁ BÝT TO, CO NENÍ, JAK TOMU V MNOHA PŘÍPADECH JE.“

Jan Werich

KDO JSEM:

Jsem ilustrátor, malíř, lektor a spisovatel samo-vzdělávacích knih o různých výtvarných technikách. Vydávám autorské tištěné knihy a ebooky.  Vedu soukromou výuku zájemců a mladých adeptů hlásící se na umělecké školy, přípravkou na talentové zkoušky a pořádám kurzy a workshopy. Zájemcům předávám nezbytné základy a vedu je k úspěšným kresbám a malbám, tak, aby mohli samostatně tvořit. Praktikování umění na základech starých mistrů, ale i impresionismu je má veliká láska. Říkám o sobě , že jsem živoucím důkazem toho, že k dělání toho co milujete, nepotřebujete žádný glejt. Jenom touha dělat co Vás baví a dělat to tak jak nejlépe umíte, je potřeba k dosáhnutí úspěchu a vnitřního štěstí. 

POPIS TVORBY:

Ve své tvorbě se zaměřuji především na oblast figurální tvorby, jak lidské postavy a portrétů, tak i zvířat, ale v kontextu s technikami výtvarných prostředků. Snaha vytvářet obrazy a ilustrace, které jsou nejen realistické, ale i umělecky hodnotné.

Zachycení prchavosti okamžiku a vystihnout podstatu duše zobrazovaného spolu s použitými technikami starých mistrů inovovaných do současných postupů, je hlavním cílem mých obrazů. Oblíbenou technikou šerosvitu (tenebrismus), ale i moderními technikami vytvářím alegorické obrazy,v kterých se snažím vyprávět ukrytý příběh zakódovaný do obrazu.

(Alegorie (řecky αλληγορία – „říci jinak“ nebo taky symbolika, podobenství) česky také jinotaj. Zjevná podoba díla vypovídá o něčem jiném, nezjevném. Je to tudíž dílo, jehož vlastní smysl je skryt a k porozumění vyžaduje nějaký klíč. Alegorie často používá personifikace a metafory.)

Další aktivity se týkají tvorby samo vzdělávacích knih, které jsou určeny pro začínající umělce. Jsem velký nadšenec a milovník umění. Jsem ilustrátor, malíř i když bez oficiálního „štemplu“. Přesto píšu a ilustruji knihy, kterým se snažím vtisknout poctivost a určitý návrat ke kvalitním výtvarným knihám, kterých je stále nedostatek. V roce 2015 jsem založil projekt s názvem tajemství kresby, který má poslání, učit nejen mladé lidi poctivé tvorbě , ale zároveň dodávat informace, které chybí i na výtvarných školách.